Jesteś tutaj

Co należy wiedzieć o kostce brukowej

Kostka brukowa to najwygodniejsze rozwiązanie dla osób, które pragną posiadać przed domem wygodną drogę, parking czy po prostu utwardzoną przestrzeń. Aby jednak wykonany podjazd czy ścieżka była funkcjonalna i estetyczna przez lata, należy z uwagą podejść do każdego etapu układania kostki, począwszy od wyboru odpowiedniego jej wyboru.

Wybór kostki brukowej opiera się na odpowiednich wymiarach tego materiału. Te z kolei zależą od tego, gdzie bruk ma być układany i jakie ciężary ma on unosić. Na tarasie czy przed domem, gdzie raczej nie ma miejsca ruch samochodowy wystarczy kostka o grubości 7 cm. Przy większym natężeniu ruchu pieszych i pojazdów (do 3,5 t), lepsza jest kostka brukowa 6-7 cm. Tam, gdzie poruszają się samochody ciężarowe, wybierzmy materiał 8 cm, a na placach przemysłowych - 10 cm.

Jeśli nie posiadamy odpowiednich maszyn najlepiej zlecić układanie kostki wyspecjalizowanej firmie, która posiada w swojej ofercie brukarstwo. Układając kostkę brukową, warto pomyśleć o lekkim nachyleniu w kierunku nieutwardzonego gruntu - pozwoli to łatwiej spływać gromadzącej się wodzie, bez konieczności tworzenia systemu odwadniania. Wśród etapów układania bruku wyróżnia się:

  • tworzenie koryt (tzw. korytowanie) - zagłębień w gruncie,
  • opcjonalnie można wykonać system odwadniający,
  • ustawienie krawężników,
  • wykonanie warstwy podkładowej dla bruku oraz podbudowy stabilizującej dla gruntu,
  • ułożenie bruku, a następnie rozsypanie drobnego piasku, który wniknie w szczeliny i zaklinuje kostki.

Właściciele kostki brukowej powinni też pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji bruku. Warto impregnować kostkę zaraz o ułożeniu (jeśli fabrycznie nie była ona impregnowana), zwłaszcza w miejscach, po których poruszają się pojazdy. Ponadto niezbędne są takie zabiegi, jak mycie (1-2 razy w roku) przy użyciu myjki ciśnieniowej i odpowiedniej chemi przeznaczonej do tego typu prac, uzupełnianie spoin, odchwaszczanie oraz odplamianie preparatami do tego celu przeznaczonymi.

 

Wictor - kostka brukowa
ul. Ludowa 249
42-215 Częstochowa

 

Tags: 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Udowodnij, że jesteś człowiekiem.
Image CAPTCHA
Podaj znaki jakie widzisz na obrazku.