Jesteś tutaj

Kocia higiena

ekologiczny żwirek dla kota

Nauka higieny u kociąt odbywa się głównie poprzez obserwowanie mamy. To ona w pierwszych dniach życia kociąt dba o ich prawidłowe wypróżnianie, sprząta także ich nieczystości. Niestety nie wszystkie kotki mają możliwość dorastania przy swojej mamie, wtedy nauka higieny spada na opiekuna. Nie należy się jednak zbytnio tym martwić, ponieważ koty z reguły szybko uczą się, że lepiej jest załatwiać swoje potrzeby w jednym miejscu, skąd właściciel szybko je posprząta, niż brudzić w swoim otoczeniu.

Na samym początku nauki opiekun musi zaopatrzyć się w odpowiednią kuwetę. Dla małych kociąt najlepsza będzie odkryta, której brzegi nie będą wyższe niż 8 cm. Na wysokość około 5 cm należy wsypać do niej żwirek. Wybierać można spośród wielu rodzajów wypełnień kuwety, choć najlepszy będzie specjalny ekologiczny żwirek dla kota małego, który jest bezpieczniejszy dla kociąt próbujących zjeść zbrylony żwirek. Należy również pamiętać, by kuwetę ustawić w ustronnym miejscu, ale jednocześnie łatwo dostępnym dla kociego malucha.

Naukę korzystania z kuwety należy rozpocząć jak najszybciej, od pierwszych dni pobytu malca w domu. Każdego ranka po przebudzeniu kotka należy włożyć go do kuwety by nabrał nawyku wypróżniania się po nocy właśnie tam. Aby maluch mógł się spokojnie oswoić z nowym miejscem i żwirkiem zostawiamy go tam samego. Niech obwącha żwirek, pobawi się nim. Jeśli pomimo tej nauki kotek załatwi się w innym miejscu, kotka wraz z pozostawionymi przez niego nieczystościami wkładamy natychmiast do kuwety. Zabrudzone miejsce czyścimy, a także niwelujemy brzydki zapach octem lub specjalnym neutralizatorem. Zniechęci to kotka do ponownego załatwienia swoim potrzeb w tym miejscu.

Koty szybko uczą się, że swoje potrzeby fizjologiczne najlepiej jest załatwiać właśnie w kuwecie. Jeśli właściciel będzie regularnie ją czyścił, kot, jako zwierzę niezwykle ceniące sobie czystość w swoim otoczeniu, z pewnością nie będzie brudził w innych miejscach domu. Jeśli natomiast kotkowi zdarzy się „mały wypadek” w trakcie nauki czystości, nie karćmy go. Każdy z nas przechodził taką naukę w dzieciństwie, a pamiętając, że mamy pod swoim dachem kocie dziecko, podejdźmy do sprawy cierpliwie.

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Udowodnij, że jesteś człowiekiem.
Image CAPTCHA
Podaj znaki jakie widzisz na obrazku.